Monday, September 14, 2009

My Kroger Deals 9/13 - 9/19

Frugal Coupon Living is proud to be a member of the Grocery Gathering. See mine and other great deals at BeCentsAble's Grocery Gathering Here.
.
Coupon Guidelines
1. On B1G1, use two coupons (you are getting two items.) You do not have to buy 2 items to get the B1G1 price (this would mean buying one items gets you 50% off.)
2. Always combine sales, store coupons and MFR coupons when you can.
3. Kroger doubles paper coupons up to $.50 (check with your local Kroger to see if this is the case – some stores even triple coupons in the lower $.30s and below.) My prices show coupons as $.50 and below as being doubled.
4. Make sure you scan your Kroger card for low prices. Also, load your Kroger card with ecoupons Here, Here Here, and Here before you shop. You can combine these electronic coupons with store coupons.
5. For every $100 you spend in groceries within a month using your Kroger Plus Card. Save $.10 Per Gallon off any grade fuel on your next fill up at the Kroger Fuel Center. Must be awarded in one transaction, one vehicle. 25 Gallon Maximum Fill-up. (**Excludes Alabama Fuel Centers by law.)
6. Attach your Upromise card Here for long term savings.
.
Sale dates and sales vary by location. Check with your local Kroger for sale dates. I am highlighting the Atlanta area but your Kroger might match. Check Kroger’s website Here to see the specials running this week.
.
.
This week at Kroger: Save $5 instantly when you buy an 10 participating Kraft or Nestle Products listed below.
Also, some of these products qualify for the Kraft Back To School Mail in Rebate. Click here to request your coupon book with information on the rebates. Some of these books have been seen in stores. For clear information on the rebate, click here.

Deer Park Water, 12 pack - $3.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.99
$1/2 RP 8/2
$1/2 September
All You
= $2.49 each wyb 2
.
Lean Cuisine or Stouffer's Entrees - $2.17
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.67
$1/5 Lean Cuisine RP 9/13
$1/3 Lean Cuisine RP 9/13
$1/3 Lean Cuisine June
All You
$2/3 Lean Cuisine September All You
= $1 each wyb 3 - $1.47 each wyb 5
.
Kraft or Seven Seas Salad Dressing - $1.69
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.19
.
Kraft Cheese, select varieties and types - $1.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.49
$1/2 RP 8/9
= $.99 each wyb 2
.
Maxwell House or Seattle's Best Coffee - $5.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $4.99
Seattle's Best MIR (Satisfaction Guaranteed) printable
= $4.99
.
Edy's Ice Cream - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
$1 RP 8/23
$2/2 Edy's - Nestle School Days Made Simple Booklet

= $1.49 each
.
Skinny Cow Frozen Treats - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
$.50 April Cosmo
$.50
printable
$1 April Woman's Day
$1 February Shape

= $1.49 - $1.99 each
.
DiGiorno Pizza - $4.47
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $3.97
$1 Kraft Food & Family Booklet
$1 SS 8/23
$1 SS 8/16
$1 SS 8/2
$1 SS 6/14
= $2.97 each
.
California Pizza Kitchen Pizza - $4.47
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $3.97
$1 printable
= $2.97 each
.
Hot, Lean or Croissant Pockets - $1.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.49
$.50/3 RP 8/23
$.50/4 RP 8/23
$.75/3 RP 8/23
$1/4 RP 8/23
$1/3 RP 8/23
= $1.16 each wyb 3 - $1.32 each wyb 3
.
Juicy Juice, 64 oz bottles or 8 packs - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
$.50/2 RP 8/9
$1/2 Nestle School Days Made Simple Booklet
$1/2
printable
$1/2 RP 8/9
$1/2 June
All You
$.75 RP 8/9
$1 RP 8/9
= $.99 - $1.74 each
.
Nestle Fun size Candy - $2.50
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.00
$1/2 October Family Fun
= $1.50 each
.
Capri-Suns - $1.87
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.37
$.50 Kraft Foods & Family Booklet
= $.87 each
.
Kool-Aid Jammers - $1.87
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.37
.
Oreos - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
.
Boost Nutritional Drinks - $6.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $6.49
$2 printable
= $4.49 each
.
Nesquik Chocolate Milk - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
.
Coffee-Mate Creamer, 32 oz. - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
$.50 RP 6/28
$.50 RP 8/9
$.50 June
All You
$1/2 Nestle School Days Made Simple Booklet
$1/2 RP 6/28
= $1.49 - $1.99 each wyb 2
.
Nestle Cookie Dough - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
$1 RP 9/13
$1
printable
= $.99 each
.
Philadelphia Cream Cheese, 8 oz. - $1.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $.99
$1/2 RP 8/9
$1.25/3 - Little Book of Savings from Maxwell House and Kroger

= $.49 each wyb 2 - $.57 each wyb 3
.
Velveeta Cheese Product, 2 lb. - $4.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $3.99
$1 RP 8/9
= $2.99 each
.
Oscar Mayer Deli Shaved Lunch Meat - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
$1/2 Kraft Food & Family Booklet
= $1.99 each
.
Oscar Mayer Fun Pack Lunchables - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
$1.50/2 (with water) Kroger My Magazine August
$1 Kraft Food & Family Booklet
$1 SS 8/23

= $.99 - $1.24 each
.
Oscar Mayer Bologna - $1.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.49
$1/2 Kroger My Magazine August
= $.99 each wyb 2
.
Oscar Mayer Meat Franks - $1.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.49
$1/2 printable
$1/2 SS 8/23
= $.99 each wyb 2
.
Crystal Light Drink Mix - $2.99
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $2.49
$2/2 SS 9/13
= $1.49 each wyb 2
.
Jell-O Instant Pudding or Gelatin - $1.27
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $.77
$.50/2 printable
$.50/2 Kraft Food & Family Booklet
$.50/2 SS 7/26
$.55/2 SS 7/26
$1/3 SS 7/26
$1/2 SS 7/26
= $.27 each wyb 2 - $.52 each wyb 2
.
Kraft Easy Mac Cups - $1.09
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $.59
.
Kraft Mac & Cheese Shapes - $1.00
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $.50
.
Kraft Velveeta Shells & Cheese - $1.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $.99
.
Nabisco Snack Crackers- $2.20
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.70
$.75/2 SS 8/23
$1/2 SS 8/23
= $1.20 - $1.33 each wyb 2
.
Nestle Toll House Morsels - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
$.50/2 printable
$1/2 RP 9/13
$1/2 June
All You
$.50 RP 9/13
= $.99 - $1.74 each
.
Planters Peanuts - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
.
Ritz Crackers - $2.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $1.99
$.75/2 SS 8/23
$1/2 SS 8/23
B1G1 - Buy Ritz, get Nabisco Crackerfuls FREE SS 8/23
= $1.49 each wyb 2 PLUS two FREE boxes of Crackerfuls - $1.62 each wyb 2 PLUS two FREE boxes of Crackerfuls
.
Starbucks Coffee - $6.49
*Part of Buy 10, save $5 promotion = $5.99
$1 SS 7/26
$1 Kraft Food & Family Booklet
= $4.99 each
.
Bakery
French Bread - $10/10
.
Kroger White or Wheat Bread - $10/10
.
Beverages
Pepsi 2-liters - $10/10
.
Dairy
Kroger dozen large eggs - $.99
.
Deli
Kroger Yellow, White or Jalapeno American Cheese - $2.99/lb.
.
Rotisserie Chicken - $4.99
.
Produce
Acorn, Spaghetti, Butternut, Buttercup or Hubbard Squash - $.59/lb.
.
Avocados - $10/10
.
Bartlett Pears - $10/10 lbs.
.
Dole Mushrooms. 8 oz. whole or sliced - $10/10
.
Gala, Golden Delicious or Granny Smith Apples - $10/10 lbs.
.
Jumbo Sweet Onions - $10/10 lbs.
.
Marzetti Salad Dressing - $5/2
$.50 RP 8/30
$.55 RP 8/30
$1 Better Homes and Gardens September
$1 RP 8/30
$1 Woman's Day September

= $1.50 - $1.95 each
.
Naturally Fresh Salad Dressing - $5/2
$1/2 RP 6/28
$1 RP 6/28
= $1.50 - $2 each
.
Meat
Fresh Leg Quarters - $.59/lb.
.
Fresh London Broil - $3.99/lb.
.
B1G1 Jimmy Dean Roll Sausage
$1/2 Kroger My Magazine August
= varies
.
B1G1 Nathan's Beef Franks
.
B1G1 Tennessee Pride Sausage, Links or Patties
.
B1G1 Smithfield Bacon
$3 printable - sign up
= varies - this is a really good deal!
.
B1G1 Smithfield Fresh Boneless Pork Loin
$1 SS 8/30
= varies
.
Tyson Cornish Hens - $4.99/2
.
Seafood
Jumbo 16-20 ct. raw shrimp - $5.99/lb.
.
Fresh Tilapia Filets - $5.99/lb.
.
Grocery
Cascadian Farm Organic Cereal - $2.99
$1 printable
$1 printable
= $1.99
.
Hunts Diced or Stewed Tomatoes, 14.5 oz. - $.89
$1/3 printable
= $.56 each
.
B1G1 Knudsen Organic Juice
$1 printable
= varies
.
Sun Chips - $2.48
$1/2 printable
$1 September All You
= $1.48 - $1.98 each
.
Household
Charmin Bath Tissue, 4 rolls - $1.88
$.25 PG 8/30
$.25 September
All You
$1/2 PG 8/30
= $1.38 - $1.63 each
.
Health & Beauty
Colgate Toothpaste - $3/2
$.75 SS 8/30
= $.75 each
.
Colgate Wave or Total Pro toothbrush - $3/2
$.40 SS 8/30
= $.70 each
.
Degree Deodorant - $2.29
$1/2 RP 9/13
$1/2 RP 8/2
$.75 RP 9/13
$.75 RP 8/2
$.75 Women's Ultra Clear
printable
$1 RP 8/2
= $1.29 - $1.79 each
.
Dove Deodorant - $7/3
$2 Ultimate or Clinical Protection printable, if applicable
$2 Visibly Smooth
printable, if applicable
= $.33 each!

B1G1 Maybelline Lip or Nail Care
.
Suave Bodywash - $1.48
$.75/2 RP 9/13
$1/2 RP 8/2
$.50 RP 8/2
$.50 RP 9/13
$.75 RP 8/2
B2G1 RP 9/13

= $.48 - $1.10 each wyb 2
.
Suave Haircare - $1.28
$.50/2 RP 8/2
= $1.03 each wyb 2

No comments: